Hipotetik Senaryolar ve Bazı Karşılaştırmalar

Eğer Güneş ile Dünya arası hava ile dolu olsaydı, kabaca hesapla, Güneş’in yaydığı 383 yottawatt (10\(^{24}\)) enerji ile, yaklaşık 149.6 milyon km uzaktaki Dünya üzerinde, Güneş’i bir tren düdüğünden daha gürültülü şekilde duyardık.

Karşılaştırma yapmak için, eğer bir tren düdüğünü 1 m öteden dinlerseniz yaklaşık 120 db’lik bir ses duyarsınız. Normal bir konuşmanın seviyesi 60-70 db. 130 db’den sonra acı eşiği. Dünya rekoru ise The Who’nun 1976’da Londra’da verdiği konserin sesi. Konserde hoparlöre 36 m uzakta biri 126 db’lik ses kayıt etmiş. Güneş’in yukarıdaki kaba hesabıyla yaratacağı ses yaklaşık 125 db.

Eğer Andromeda galaksisi şu anda biraz daha parlak olsaydı gök yüzünde şekildeki gibi görünürdü. Bir sonraki foto Andromeda galaksisinin uzun pozla çekilmiş bir fotosu.

Dünya ile ortalama bir bakterinin büyüklüğünü karşılaştırın. Şimdi de, görünebilir evren ile Dünya’nın büyüklüğünü karşılaştırın. Dünya’nın görünebilir evrene göre büyüklüğü, bakteri ile Dünya’nın büyüklük karşılaştırmasından daha küçük.

“Bunu biliyor muydunuz” tarzı bir bilgi: Sovyetler ile uzay yarısı sırasında NASA, fonksiyonel uzay kıyafeti yapmayı yarışmaya açmış. Tabi ki yarışmaya hep askeri firmalar katılmış ve inanılmaz bir rekabet yaşanmış. Sonunda yarışmayı ise Playtex isimli bir sütyen firması kazanmış ve Apollo görevi için kıyafetleri üretmişler.

Bir de, alakasız ama: İkinci Dünya Savaşı’nda, 9 Mayıs’ta Almanya’nın teslim olmasından sonra, Sovyetler Birliği öyle bir parti verdi ki, 10 Mayıs günü Moskova ve çevresinde votka kalmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares