Biz De Siteye Yazar Mı Yazsak Bi Tane?

İsveç’te dilbilim, inşaat mühendisliği, ekonomi ve parçacık fiziği derecelerine sahip bir fen bilimleri öğretmeni (Breaking Bad karakteri gibi kendisi) olan Sverker Johansson’un geliştirdiği bilgisayar programı, Dünya’daki herhangi bir kişiden daha fazla Wikipedia girdisi sahibi.

Johansson’un Lsjbot adlı programı, toplamda 2,7 milyon makaleyle, Wikipedia’daki makalelerin yüzde 8,5’inin yazarı konumunda. Johansson, programın internetteki “güvenilir” kaynaklardan topladığı bilgileri bir araya getirerek, Wikipedia’da “stub” adı verilen çok kısa girdiler oluşturduğunu söylüyor. Bu sevimli wikibot tarafından oluşturulan başlıkların büyük bölümü kelebek, böcek gibi hayvanların taksonomisi veya Filipin’deki yerleşim yerlerinden oluşmakta. Çünkü Johansson’un eşi Filipinli.

Bu arada Lsjbot yalnız değil. Wikipedia’daki düzenlemelerin yarısının bu tür botlar tarafından yapıldığı bilinmekte. Ayrıca Associated Press haber ajansı, yakın zamanda, özellikle finans ve spor haberleri gibi, genellikle standart yapıda ve çok fazla kalem yeteneği gerektirmeyen haberlerin botlar tarafından yazılacağını açıkladı.

Pek çok insan, makalelerin botlar tarafından yazılıyor olmasından rahatsızlık duysa da Johansson botunu savunuyor. Johansson’a göre makaleler doğru bilgiler içeriyor ve faydalı olabiliyor. Örnek olarak da, Filipinler’in Basey kentini veriyor. Yolanda Tayfunu kenti vurduğu zaman, insanlar bu kente ait Wikipedia makalesine ulaşabilmişler (bravo!).

The following two tabs change content below.

Can

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares