BİBER GAZI OLEY!!!

Biber gazı…
Oleoresin Capsicum.
İngilizce’de OC Spray, OC Gas, veya capsicum spray olarak da geçmektedir.

Bilindik, alışılageldik, kanıksandık kullanımları dışında, köpek ve ayı saldırılarına karşı da kullanılmaktadır.
Ölümcül olarak sınıflandırılmasa da, ölüme neden olduğu durumlara da rastlanmıştır. (http://www.aclu-sc.org/issues/police-practices/pepper-spray/)

Gazın temel bileşeni, capsaicin adlı, Capsicum cinsi biberlerde bulunan bir kimyasaldır. Yakıcı bir madde olan biber gazı, temas durumunda gözlerin hemen kapanmasına, nefes almakta zorluk çekilmesine, burun akıntısı ve öksürüğe sebep olur. Etki süresi spreyler arasında değişiklik gösterse de, tam etkisi ortalama 45 dakika civarında olup daha sonra azalarak kaybolur. Bu süreç de yaklaşık 4 saat civarındadır.

Daha önce biber gazına maruz kalmamış denekler(!), maruz kalmalarının ardından ateşe verilmiş gibi hissettiklerini söylemişlerdir. Spreyin yüze sıkılması durumunda ilk tepki gözlerin istemsiz olarak kapanması, nefes borusunun anlık olarak tıkanması, ve burun ve boğazda şiddetli yanma hissidir. Gazın solunması sonrası oluşan boğulma hissi, nefes almakta zorlanmadan dolayı oluşan paniğin sonucu olup, fiziksel değildir. Bu durumda paniğe kapılmayarak normal nefes almaya devam edilmesi öğütlenmektedir.

Capsaicin suda çözünen bir madde değildir. Maruz kalan insanların yüzlerini yıkamak yerine seri bir biçimde gözlerin açıp kapayarak gözyaşı üretmeleri gerekmektedir. Ayrıca gaza maruz kalan bölgeye dokunmaktan kaçınılarak maddenin cilde yedirilmesi ve başka bölgelere de bulaşması engellenmelidir.

Pek çok ambulans ve hastane acil serviste biber gazının temizlenmesinde bebek şampuanı kullanılmaktadır. Ne yazık ki madde temizlense de neden olduğu acıyı giderecek etkili bir yöntem bulunmamaktadır. Her acıyı dindiren zaman biber gazı acısının da ilacıdır.

The following two tabs change content below.

Can

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares