Hayata Bira Gözlükleriyle Bakın!

Hayata bira gözüyle bakanlar!!! Bilim insanları “beer goggles” (bira gözlüğü)olgusuna açıklık getirmiş sonunda.

Beynimizin üreme dürtümüzü kontrol eden kısmı sarhoşlukta da çalışmaya devam ediyor. Bu da ne kadar içersek içelim, beynimizin diğer insanların ne kadar çekici olduklarını değerlendirmeye devam ettiği anlamına geliyor.

Araştırmayı yürüten Dr. Amanda Ellison’a göre, ayıkken gördüğümüz görüntüyle sarhoşken gördüğümüz görüntü aynı; gördüğümüz görüntü beynimizde hiç bir hayali fiziksel değişime uğramıyor. Sadece arzular şelale…

Beynimizin üremeye ayrılan kısmı en yaşlı ve en derindeki bölüm ve beynin diğer kısımları alkolün etkisiyle tek tek şalterleri indirirken o biz sızana kadar çalışmaya devam ediyor.

Dr. Ellison, kadın ve erkeklerin sarhoşken çevrelerini daha farklı görmediklerini, ama alkolün önce karar almayı kontrol eden üst loblardaki reseptörlerle bağlanmaya başladığını iddia ediyor. Bu sırada korteks bölgesinin derinliklerinde, cinsel dürtülerimizi kontrol eden beynin daha ilkel kısımları alkolden etkilenmeden çalışmaya devam ediyor.

Karar alma mekanizması devre dışı kalmış ama üreme fonksiyonları etkilenmemiş beyin de “beer goggles” olgusunu açıklamakta.

http://www.telegraph.co.uk/…/Scientists-explain-beer-goggle…

The following two tabs change content below.

Can Beğ

Yazar: Can Beğ (tümünü gör)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir