Galaksi Dönüyor, Sen Ne Dersen De!

Gökbilimciler ilk kez bir süper kütleli kara deliğin dönüş hızını hesapladı. Uzmanlar, sarmal galaksi NGC 1365’in merkezinde olan süper büyük kara deliğin dönüş hızının ışık hızına yakın olduğu belirtti.

Henüz gizemi çözülmemiş kara delikler hakkında ilk kez bu kadar kesin bir ölçüm yapıldığı bildirildi. Gökbilimciler bir süper büyük kara deliğin dönüş hızını ölçtüklerini ve spiral galaksi NGC 1365’in merkezinde olan bu kara deliğin dönüş hızının ışık hızına yakın olduğunu açıkladılar. Gökbilimciler çevresi 3,2 milyon kilometre olan kara deliklerin (Ay ile Dünya arasındaki mesafenin sekiz katı) satte yaklaşık 1 milyar kilometre hızla döndüğünü açıkladı.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi ve INAF-Arcetri Gözlemevi’nden Guido Risaliti “Bir süper kara deliğin dönüş hızını ilk kez bu kesinlikte ölçtük,” dedi. Çığır açan bu ölçüm Nükleer Spestroskopik Teleskop Düzeneği ve Avrupa Uzay Ajansı’nın XMM-Newton X-ray uydusundan alınan verilerle elde edildi.

Gökbilimciler kara deliğin dönüş hızını birçok sebepten dolayı öğrenmek istiyor. İlki fiziksel bir sebep: Bir kara deliği iki şey tarif ediyor. Kütle ve dönüş. Bu iki şeyi öğrenmek, kara delik hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz anlamına geliyor. Kara deliklerin içinde bulundukları galaksinin nasıl evrimleştiği hakkında önemli bilgiler vereceği düşünülüyor.

Risaliti “Kara deliklerin dönüşü onların hafızası. Bütün galaksinin geçmişi,” dedi. NGC 1365 galasisindeki kara delik Güneş’ten milyonlarca kat büyüklükte olmasına rağmen bu kadar büyük doğmamıştı. Uzmanlar yıldız ve gazların birleşmesiyle milyarlarca yıldır büyüdüğünü ve diğer kara deliklerle birleştiğini söylüyor.

Nature dergisinde çıkan son ölçüm sonuçları kara deliğin etrafındaki birçok gizemi çözmeye yardımcı olacak.

Kaynak : veteknoloji.com

The following two tabs change content below.

Bilim Ne Güzel Lan!

“Sayfayım ben!!!”

Yazar: Bilim Ne Güzel Lan! (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.