#climateproofmyland #topragimiklimedayanikli

Bugün Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü!
#climateproofmyland #topragimiklimedayanikli

Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi (UNCCD), 17 Haziran Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü çerçevesinde “Land Belongs to the Future” başlığı altında bir sosyal medya kampanyası düzenliyor. Bu kapsamda, UNCCD herkesi öz çekim (selfie) fotoğraf çekerek #climateproofmyland (#topragimiklimedayanikli) hashtagiyle Facebook ve Twitter üzerinden yayınlamaya çağırıyor.

Kampanya ile amaçlanan “Toprak ve İklim Değişikliği” ilişkisine dikkat çekmek. İklim değişikliğine bağlı olarak bölgesel yağış rejimlerinin değişmesi erozyonu doğrudan etkileyecek. Daha fazla ani yağış alan yerlerde su erozyonu artacak ancak toprağın bundan etkilenme seviyesini bölgedeki insan faaliyetleri ve ormansızlaşma net olarak belirleyecek. Aynı zamanda iklim değişikliğine bağlı olarak sıcaklık artışları da çeşitli bölgelerdeki bitki örtüsünü kurutacak ve toprağı rüzgar erozyonuna açık hale getirecektir. Bu durum da, toprağın bozunumunu arttıracaktır.

Bilim Ne Güzel Lan olarak TEMA Vakfı‘yla bir olduk, fotoğrafımızı çektirdik. Sizler de sosyal medya paylaşımlarınız ile kampanyaya destek olabilirsiniz.

The following two tabs change content below.

Can

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.